علت ایجاد لایه چربی و کثیفی بر روی شیشه خودرو چیست؟

علت ایجاد لایه چربی و کثیفی بر روی شیشه خودرو چیست؟
  • یک از شایع‌ترین علل ایجاد چربی و آلودگی، استفاده از کولر در فصول گرم می‌باشد. به خاطر تشدید شدن عمل تعرق، چربی‌ها و املاح معدنی بیشتری از بدن خارج می‌شود و سرد کردن هوای داخل خودرو و محبس ماندن این مولکول‌ها در داخل خودرو باعث می‌شود چربی‌ها بیشتر به شیشه‌ها جذب شوند.

  • آلودگی‌ها و موادی دیگری که در هوا وجود دارد (دود خودروهای دیزلی به همراه خود مقدار زیادی مولکول‌های چربی درون خود دارند).

  • استفاده از دستمال‌های نه چندان تمیز برای پاک کردن شیشه‌ها، براق کننده‌های داشبورد و لوازم داخلی خودرو، واکس‌ها و لوسیون‌های مخصوص روکش صندلی‌های چرمی از دیگر عوامل ایجاد آلودگی بر شیشه است.

راه حل‌ها برای جلو گیری از ایجاد لایه چربی و آلودگی بر روی شیشه خودرو

برای تنفس و تعرق که راه حلی وجود ندارد. اما می‌توان در فصول گرم که تعرق زیادتر است، به محض ورود به خودرو از کولر استفاده نکنیم و شیشه‌ها را پایین بدهیم تا به مرور رطوبت بدن کم شود و تنفس آرامتر شود، سپس شیشه‌ها را بالا کشید.

در زمان آلودگی هوا و زمانی که پشت خودروهای سنگین قرار می‌گیرید شیشه‌ها را بالا دهید و دریچه تهویه هوا را ببندید.

بهتر است برای شیشه‌ها از دستمال جداگانه‌ای استفاده کنیم و اگر شیشه‌ها خیلی کثیف هستند به یک روش دیگر و یا دستمال دیگر شیشه‌ها را تمیزتر کنیم بعد با پارچه یا روزنامه‌ای تمیز شیشه‌ها را پاک کنیم. (دستمال‌های میکروفایبر و کاغذها قدرت جذب چربی‌های بیشتری نسبت به دستمال‌های عادی دارند).

زمانی که از لوسیون‌ها و واکس‌ها، برای براق کردن لوازم داخلی خودرو استفاده می‌کنید بهتر است بگذارید درب‌ها برای مدتی باز باشند و یا شیشه‌ها برای چند دقیقه‌ای باز بمانند.


منبع: ایران جیب

محصولات مرتبط به این مقاله:

سمند - مخزن شیشه شوی بدون موتور

سمند - موتور پمپ مخزن شیشه شوی

سمند - مخزن شیشه شوی بدون موتور

 

شاید این مقالات برایتان جالب باشد:


وظیفه فلایویل چیست؟

سایکلون چیست و چگونه کار می کند؟

گردگیر پلوس و اهمیت آن در خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

دسته موتور: نحوه عملکرد، علائم و مشکلات و تعویض آن

علت ایجاد لایه چربی و کثیفی بر روی شیشه خودرو چیست؟