نحوه‌ی کارکرد واتر پمپ

water_pump.jpg

 


واتر پمپ

واتر پمپ خودرو چیست؟ کارایی این قطعه چیست و چه اهمیتی برای خودرو دارد؟ چگونه میتوان خرابی واتر پمپ را تشخیص داد؟ اگر می‌خواهید پاسخ تمامی سوالات بالا را فرا گیرید، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

واتر پمپ  (water pump) یا همان پمپ آب را میتوان یکی از پراهمیت ترین قطعات خودرو دانست. کار این قطعه ایجاد جریان مایع ضدیخ، مایع ضدجوش و آب برای خنک و متعادل نگه داشتن دمای هوای موتور ماشین است. هنگامی که ماشین حرکت میکند و موتور ماشین به کار میافتد، احتراق سوخت بنزین در ماشین گرما و حرارت قابل‌توجهی تولید میکند. این گرما در صورت دفع نشدن، می‌تواند به قطعات ماشین به ویژه موتور ماشین صدمات جدی وارد کند. اطمینان از سلامت این قطعه به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین قطعات سیستم خنک‌کننده‌ی خودرو، ضروری است.

 

1201104005.png

EF7 - واتر پمپ

 

چگونگی کارکرد واتر پمپ


همانطور که گفتیم، با سوختن بنزین برای تولید انرژی حرکت خودرو، گرما و حرارت زیادی نیز تولید میشود. حدود یک سوم سوخت بنزین برای حرکت خودرو مصرف میشود. دو سوم دیگر این انرژی تولید شده باقی میماند که بخشی از آن به صورت آلودگی کربن دی اکسید از لوله اگزوز ماشین خارج میشود. با این حال، قسمت دیگر این حرارت در قسمت موتور و محفظه‌ی آن باقی می ماند. موتور خودرو برای کار مفید و بهینه نیاز به دمایی خنک و متعادل دارد. اگر از داغ شدن موتور خودرو جلوگیری نشود؛ آسیب جدی به موتور ماشین و قطعات بی‌شمار آن وارد میشود. برای جلوگیری و کاهش این حرارت موتور، ما از مایع ضدجوش و یا مایع خنک‌کننده استفاده می‌کنیم. این مایع خنک‌کننده با چرخش در قسمت‌های مختلف موتور ماشین، حرارت آن را جذب کرده و دمای آن را متعادل می‌سازد. این چرخش مایع توسط واتر پمپ انجام می‌شود؛ این قطعه مایع خنک کننده و یا مایع ضدجوش را در سرتاسر سیلندر و بلوک موتور به جریان در می آورد. پس از خنک کردن موتور، این سیالات به قسمت رادیاتور ماشین فرستاده میشوند تا قبل از چرخش مجدد، خنک شوند تا بتواند دوباره کار خنک نگه داشتن موتور را انجام دهد. 

قابل توجه است که از واتر پمپ برای جلوگیری از یخ زدن موتور خودرو در دمای سرد با استفاده از مایع ضدیخ نیز استفاده می‌شود.

 

دلایل خرابی واتر پمپ

در صورتی که واتر پمپ ماشین شما به درستی کار نکند، نشانه‌هایی وجود دارد که در صورت مشاهده‌ی آن‌ها، بایستی بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه کرد. نبود ضدیخ و یا استفاده از ضدیخ بی‌کیفیت، می‌تواند باعث یخ‌زدگی شده و برای واتر پمپ مشکل جدی ایجاد کند. زنگ زدگی و همچنین وجود خوردگی در این قطعه باعث خرابی آن می شود. توجه داشته باشید که هنگام فروش خودرو، سلامت قطعات کوچک اما مهمی مانند واتر پمپ، به‌طور چشمگیری بر روی قیمت خودرو تاثیر دارد.

شنیدن صدای ناهنجار از قسمت جلویی خودرو، نشتی مایع خنک‌کننده، تغییر دمای خودرو به صورت غیرعادی، خروج بخار از موتور خودرو، کار کردن نامناسب کولر و روشن شدن چراغ هشدار دمای آب، همگی نشانه ی وجود مشکل در واتر پمپ است.  در صورت خرابی جدی واتر پمپ، با توجه به قیمت نه‌چندان بالای آن، معمولا آن را تعویض می‌کنند.محصولات مرتبط به این مقاله:

EF7 - واتر پمپ

TU3 - واتر پمپ

TU5 - واتر پمپ

XU7 - واتر پمپ

 

شاید این مقالات برایتان جالب باشد:


وظیفه فلایویل چیست؟

سایکلون چیست و چگونه کار می کند؟

گردگیر پلوس و اهمیت آن در خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

دسته موتور: نحوه عملکرد، علائم و مشکلات و تعویض آن

علت ایجاد لایه چربی و کثیفی بر روی شیشه خودرو چیست؟